Wyniki konkursu na minigranty badawcze w POB DigiWorld 2021/1

Na konkurs nadesłano w terminie 45 zgłoszeń. W wyniku rekomendacji komisji oceniającej do finansowania przyjęto 14 wniosków, tym samym zwiększając całkowitą pulę konkursu do 683 460 zł. Poniżej zamieszczamy informacje dla wnioskujących i laureatów, listę laureatów, skład zespołu ekspertów oraz statystyki konkursowe.

W konkursie można było uzyskać maksymalnie 74 punktów. Do finansowania zakwalifikowano przedsięwzięcia ocenione na co najmniej 53 pkt. Jeden wniosek odrzucono ze względów formalnych. Szczegółowe oceny wraz z uzasadnieniem do końca tygodnia zostaną wprowadzone do systemu digiworld.cm-uj.krakow.pl, gdzie będą do wglądu wnioskodawców.

Pomimo zwiększenia limitu środków, liczba wniosków reprezentujących wysoki poziom proponowanych badań była znacznie większa niż możliwości finansowe. Stąd też o przyznaniu minigrantów decydowały w większości przypadków kryteria interydyscyplinarności badań oraz ich innowacyjności z punktu widzenia strategii POB DigiWorld. Wszystkie zakwalifikowane projekty mają charakter wysoce interdyscyplinarny, a przeważająca większość z nich łączy rozwój nowych metod w zakresie uczenia maszynowego i zaawansowanych technik obliczeniowych z ich innowacyjnymi zastosowaniami w innych dyscyplinach nauki.

Wśród wnioskujących znaleźli się m.in. przestawiciele następujących prelabów DigiWorld (digiworld.id.uj.edu.pl/prelaby): BioImage, Planetary Lab, DC&A, InfoLab, NATE-Lab, DDO, Digital Humanities Prelab, VSOC, HAL, DigiSec, JAHCAI, HaT21, GCSL, DigiSec / VSOC oraz MLP.

Z kierownikami wskazanych projektów będziemy się kontaktować w celu wystawienia pełnomocnictw do dysponowania środkami oraz poinformowania o pozostałych kwestiach organizacyjnych. Ewentualne pytania należy kierować do Biura ID.UJ (bartek.konecko@uj.edu.pl) z kopią do digiworld@uj.edu.pl. W temacie proszę wpisać “[Minigranty DigiWorld 2021/1]”.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za duże zainteresowanie konkursem!

W tabelce zamieszczono nazwiska laureatów, afiliacje wydziałowe, przynależność do prelabów oraz tytuły wyróżnionych projektów.

Adam Wojciechowski WFAIS   Pamięć kwantowa w światłowodzie mikrostrukturalnym
Marek Deja WZiKS DC&A Lab Identifying innovation needs of SMEs based on the content of knowledge-seeking communication in networking database
Małgorzata Barańska WCh BioImage Lab Sztuczne sieci neuronowe do zautomatyzowanej analizy komórek nowotworowych znakowanych reporterami ramanowskimi
Volodymyr Marchenko WFAiS   Impulsy elektromagnetyczne ekstremalnie niskich częstotliwości w projekcie WERA
Michał Wojtylak WMiI DDO Lab Zaawansowane metody gradientowe w systemach port-hamiltonowskich
Kamilla Małek WCh   Klasyfikacja chemometryczna komórek nowotworowych z hiperspektralnej bazy danych
Wojciech Słomczyński WMiI VSOC Lab Losowe ważone gry wyborcze
Beata Kosowska-Gąstoł WSMiP VSOC Lab Estimating Party Positions in Spatial Voting Models
Mateusz Kolaszyński WSMiP VSOC Lab Sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych – kontrola czy legitymizacja działalności tajnych służb w czasach inwigilacji?
Bipin Indurkhya W. Filozoficzny HaT21 Lab A study on the impact of social robots on children’s social relationships
Wojciech Bałus W. Historyczny DC&A Lab Budowa bazy danych Corpus Vitrearum Polska – faza analityczna
Szymon Bobek WFAIS JAHCAI Lab Human in the loop clustering with knowledge augmentations (HuLCKA)
Marek Nahotko WZiKS DC&A Lab Web scraping w analizie poziomu danetyzacji polskich instytucji naukowych
Katarzyna Dziedzic-Kocurek WFAIS NATE-Lab Nowy system monitorowania dawki w terapii BNCT

Komisja oceniająca:

• prof. dr hab. Grzegorz Nalepa, WFAIS
  • prof. dr hab. Jacek Tabor, WMiI
  • dr Dariusz Stolicki, WSMiP

Ze względu na konflikt interesów spośród wniosków finansowanych dr Dariusz Stolicki wyłączył się z oceny wniosków: dr. hab. Wojciecha Słomczyńskiego, prof. UJ; dr hab. Beaty Kosowskiej-Gąstoł, prof. UJ; dr. Mateusza Kolaszyńskiego, zaś prof. dr hab. Grzegorz Nalepa wyłączył się z oceny wniosku dr. Szymona Bobka.

Lista ekspertów recenzujących wnioski w konkursie.

wydział przyznano złożono success rate
WCh 2 4 50.0%
WFAIS 4 14 28.6%
W. Filozoficzny 1 2 50.0%